45W USB Type-C® power delivery 3.0 adapter based on STCH03, SRK1001 and STUSB4761. It is an isolated power supply with a standalone USB PD controller. The evaluation board implements at the primary side a quasi-resonant flyback converter based on the STCH03 controller with optocoupler feedback for voltage regulation. This controller combines a high performance low voltage PWM controller chip with a 650V HV start-up cell in the same package. The STCH03 controller drives the gate of the new 650V MDmesh™ M6 technology Power MOSFET STD7N65M6. The EVLSTCH03-45WPD is protected against destructive electrostatic discharge from the USB Type-C® connector using a dual transil array for ESD protection ESDA25L.
- USB-IF certified
- USB Type-C® PD 3.0 references (power brick EVLSTCH03-45WPD TID: 2071, STUSB4761 TID: 2070)
- Universal AC input range VIN, 90VAC to 264VAC
- PD output profile (5V - 9V - 12V - 15V at 3A, 20V at 2.25A)
- Maximum efficiency at full load is <gt/> 90% at AC input range
- No-load consumption (no cable plug-in) of <lt/> 30mW at 230VAC
- Energy efficiency meeting all DOE and UE CoC requirements
- Isolated quasi-resonant flyback topology with adaptive synchronous rectification
- Compact form factor (70 x 50 X 26.8mm)